![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhV-5JHCWmVMV_BQvPZ7kdBcGhn8WDlw2GUdr0bvU78iQmvR0n01J9nYygymHmVhGpw7FNrqYyTlwijfI1zR4Sgg8bJPWufpO3ARNomRQ5Wl2wdvLUvFHBq3uTwM2AkZDXe4q44x9RRelt-selm9Rm4vYia860kR7c4XsxDilSsYl40m28AwFCuzvJJAuU2/w446-h297/fotia-12.jpg)
Τέθηκε υπό μερικό έλεγχο η φωτιά που ξέσπασε στο Σοφό Ασπροπύργου το Σάββατο 5/8/2023.
Για την οριοθέτηση της πυρκαγιάς επιχειρούν 100 πυροσβέστες με 8 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων και 22 οχήματα. Στο έργο της κατάσβεσης συμμετέχει δύναμη 30 Ρουμάνων πυροσβεστών με 4 οχήματα. Επίσης 2 ελικόπετρα και 4 αεροσκάφη επιτηρούν και συμμετέχουν στην διαδικασία κατάσβεσης.
Δυνάμεις παραμένουν στην περιοχή υπό τον φόβο αναζωπυρώσεων αν και η κατάσταση είναι βελτιωμένη και υπάρχουν μόνο κάποιες διάσπαρτες εστίες σε δύσβατα σημεία και χαράδρες. Να υπενθυμίσουμε πως η φωτιά εκδηλώθηκε πλησίον του καναλιού υδροδότησης του Μόρνου στην βορειοδυτική πλευρά του Ασπρόπυργου.
Δημοσίευση σχολίου